zabiegi
Leczenie – przebarwienia, łysienie, nadpotliwość, trądzik, blizny
Przebarwienia
Co może być przyczyną powstawania przebarwień nabytych ?
Do stymulacji komórek pigmentacyjnych skóry tzw. melanocytów, dochodzi na skutek działania promieniowania UV. Nadmierna ekspozycja skóry na ultrafiolet prowadzi do zwiększonej produkcji melaniny, czyli brązowego barwnika, odpowiedzialnego za wystąpienie plam najczęściej w okolicach czoła, policzków, brody, ust i na dłoniach.
Wraz z upływem czasu skóra jest coraz bardziej narażona na tego typu zmiany. Powstawanie przebarwień jest także spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie (np. ciąża, menopauza) stosowaniem leków hormonalnych, leków światłouczulających: przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych, przeciwwirusowych i przeciwarytmicznych. Przebarwienia mogą niekiedy uwidocznić się również po zastosowaniu niektórych kosmetyków, szczególnie na bocznych częściach szyi. Jest to poikiloderma civittae postać trudna do leczenia, zmiany kolorytu skóry są złożone: stan zapalny + przebarwienia melanocytowe + teleangiektazje.
Przebarwienia stanowią bardzo częsty problem, z którym pacjentki zwracają się do lekarza medycyny estetycznej. Pod względem histologicznym wyróżnia się przebarwienia naskórkowe (powierzchowne), skórne (głębsze) i mieszane – skórno-naskórkowe .
Do przebarwień zaliczamy:
- piegi: wrodzone, symetryczne, są skórno-naskórkowe lub skórne
- melasmę (ostuda, chloazm): po hormonach i UV, mogą być naskórkowe, skórno-naskórkowe, skórne
- plamy soczewitowate starcze: osoby starsze, po UV twarz + dłonie, są skórne
- przebarwienia pozapalne: postać bardzo trudna do usunięci, powstają na skutek gromadzenia się w skórze właściwej złogów hemosyderyny (żelaza) jako zajście stanu zapalnego np. przebarwienia potrądzikowe, po zabiegach zamykania naczynek na nogach
- plamy posłoneczne: występują po 20 r. ż. głównie odkryte części: twarz, dekolt, dłonie, są naskórkowe.
Najbardziej skutecznie działa terapia skojarzona:
- laserowe usuwanie przebarwień
- peelingi lekarskie
- Cosmelan, Dermamelan, obecnie to najskuteczniejsze terapie ( 95% powodzeń )
- mezoterapia igłowa z preparatami rozjaśniającymi.
Dermamelan, Cosmelan
To metoda o bardzo wysokiej skuteczności (95%) leczenia przebarwień różnego pochodzenia (hormonalne i posłoneczne). Jest to wyjątkowa 3 miesięczne kuracja, która jest zapoczątkowana nałożeniem maski Cosmelan 1 w gabinecie lekarza medycyny estetycznej, a następnie kontynuowana jako terapia domowa kremem Cosmelan 2. Dermamelan zawiera wyższe stężenie składników aktywnych oraz kwas salicylowy, dlatego bardziej dedykowany jest skórom z dodatkowym problemem trądzikowym. Cosmelan może być stosowany w każdym fototypie skóry i o każdej porze roku. Jest to bezpieczna i bardzo skuteczna terapia przebarwień posłonecznych i hormonalnych typu melazma, chloazma. Ze względu na duża zawartość retinoidów Cosmelan stanowi dodatkowo bardzo dobrą terapię przeciwtrądzikową oraz świetne działanie przeciwstarzeniowe(anty-aging).
Przebieg pozabiegowy:
Skóra stanie się podrażniona, rumieniowa, może wystąpić uczucie swędzenia i naciągnięcia, które będą stopniowo ustępowały, w 3 dobie zacznie się złuszczanie, które potrwa kilka dni. U niektórych proces zaróżowienia i łuszczenia skóry może się utrzymywać nawet do 3 tygodni.
Skóra wymaga stosowania kremów gojąca-nawilżających oraz ochrony przeciwsłonecznej +50SPF. Plamy zaczynają znikać pod koniec 1 tygodnia, po około miesiącu znika ich zdecydowana większość. Po terapii Cosmelan lub Dermamelan skóra bardzo zyskuje na jakości, staje się rozświetlona i pięknie napięta, dzięki dodatkowej produkcji kolagenu.
Przeciwwskazania:
- ciąża, laktacja i infekcje skóry,
- skłonność do bliznowców,
- aktywny trądzik,
- alergie skórne,
- leczenie retinoidami doustnymi i do 6 miesięcy po zakończeniu,
- nadwrażliwość na światło.
Wpadanie włosów, łysienie
Wypadanie włosów jest bardzo poważnym problemem. Włosy są wizytówką twarzy, atrybutem urody i atrakcyjności. Intensywne wypadanie włosów może doprowadzić do łysienia. Utrata włosów staje się często problemem fizycznym i psychicznym, ponieważ może skutkować depresją i obniżoną samooceną. Problem dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety.
Przyczyny wypadania włosów mogą wynikać:
- ze stresu
- chorób skóry głowy (łupież, łojotok)
- chorób ogólnych
- ubogiej diety (braku witamin)
- zaburzeń krążenia
- zmian w gospodarce hormonalnej (ciąża, laktacja)
Łysienie dzelimy na:
- niebliznowaciejące (pierwotne)
- telogenowe
- androgenowe
- plackowate
- bliznowaciejące (wtórne) czyli jako efekt chorób skóry głowy
Łysienie plackowate
Pojawia się nagle, w różnym wieku pod postacią ograniczonych ognisk łysienia na skórze głowy. Liczba okrągłych ognisk wzrasta, mogą one łączyć się w większy obszar. Przyczyny łysienia plackowatego to : ogniska zakaźne w organizmie, zaburzenia gruczołów wewnątrzwydzielniczych, autoagresja, zaburzenia psychosomatyczne i neuropatia. Czasami nie da się ustalić przyczyny, na szczęście łysienie plackowate charakteryzuje się skłonnością do samoistnego odrostu włosów. Bywają także, niestety przypadki łysienia plackowatego uogólnionego wraz z utratą brwi i rzęs, które są nieodwracalne.
To nabyte łysienie o charakterze odwracalnym, towarzyszy takim schorzeniom, jak : niedoczynność przysadki, niedoczynność i nadczynność tarczycy, niedoczynność przytarczyc, cukrzyca, niedokrwistość. Często pojawia się łącznie z chorobami zakaźnymi. Wypadanie włosów u kobiet, może pojawić się 11-16 tygodni po porodzie.
Może być spowodowane niektórymi lekami, chemioterapią, radioterapią, retinoidami, hiperwitaminozą A i PP. Włosom szkodzą również zabiegi z substancjami chemicznymi używanymi do trwałej ondulacji, rozjaśniania i farbowania włosów, które zawierają w swym składzie bithionol, parazwiązki, amoniak, perhydrol czy tioglikolan amonowy.
Łysienie telogenowe
Łysienie telogenowe pojawia się także w przebiegu niedożywienia, w niedoborach witaminowych, w okresie menopauzy. Ten typ łysienia, charakteryzuje się równomiernym przerzedzeniem włosów lub nawet całkowitą ich utratą, ale po ustąpieniu czynnika wywołującego włosy odrastają, typowym przykładem tego rodzaju utraty włosów jest łysienie po chemioterapii w chorobie nowotworowej.
Łysienie androgenowe
Jest inaczej zwane łysieniem typu męskiego, choć występuje u obu płci. Jest chorobą w większości przypadków uwarunkowaną genetyczną nadwrażliwością receptorów mieszka włosowego na androgeny. Kluczową rolę odgrywa tutaj DHT czyli dihydrotestosteron, który prowadzi do zaniku mieszka włosowego, wskutek czego włosy nadmiernie wypadają, gdyż skraca się ich cykl życiowy, a nowe odrastają z opóźnieniem, są cieńsze i coraz krótsze.
Androgeny są także powodem łojotoku, trądziku i hirsutyzmu, czyli porostu włosów u kobiet w miejscach, w których owłosienie jest charakterystyczne dla mężczyzn. Łojotok sprawia, że wypadanie włosów jest bardziej intensywne, a trądzik dosyć dotkliwy. Łysienie androgenowe u panów rozpoczyna się u nasady czoła i powoduje stopniowo pogłębiające się zakola, następnie pojawia się przerzedzenie włosów na szczycie głowy tzw. tonsura. W najlepszym stanie pozostają włosy na potylicy. Stopień zawansowania choroby ocenia się według specjalnych skal : Hamiltona i Norwood, które pozwalają wyodrębnić 7 etapów choroby.
Łysienie androgenoweu kobiet przebiega nieco inaczej. Rzadko obserwuje się tutaj pogłębiające się zakola. Przerzedzenie występuje głównie na szczycie głowy z charakterystycznym „objawem choinki”.
Przyczyny hormonalne to:
- choroby endokrynologiczne np. zespół Cushinga ( nadczynność kory nadnerczy)
- wielotorbielowatość jajników
- nadczynność tarczycy
- guzy jajnika i nadnerczy
- hiperprolaktynemia, a także trzeba pamiętać o niedokrwistości, zaburzeniach odżywiania i in.
Łysienie bliznowaciejące
To typ trwałej i nieodwracalnej utraty włosów. Jest wywołane przez wiele chorób dermatologicznych skóry głowy, chorób uogólnionych. Przyczyną mogą być czynniki fizyczne typu promieniowanie jonizujące, uraz termiczny, chemiczny, czy mechaniczny. Istotą jest bliznowacenie mieszków włosowych. Podstawą rozpoznania to badanie histopatologiczne. Leczenie jest bardzo trudne i opiera się na silnej sterydoterapii miejscowej lub ogólnej.
Leczenie łysienia
To trudny temat, gdyż nie ma jakiejś szczególnie skutecznej metody, medycyna jest bezsilna wobec tej choroby. Ważne jest łączenie środków farmakologicznych z zabiegami o działaniu pobudzającym, zwiększającym ukrwienie skóry i odżywiającym mieszki włosowe. Takie zabiegi hamują postęp łysienia, a w rezultacie stan włosów ma szansę poprawić się.
Proponowane zabiegi to:
- mezoterapia specjalnymi koktajlami, zaleca się 5 -10 zabiegów 1 raz na m-ąc przez okres 3 m-cy.
- osocze bogatopłytkowe PRP
- CGF – skoncentrowane czynniki wzrostu
- Regenera Activa – komórki macierzyste z mieszków włosowych
- komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej to najnowsza propozycja
Zabiegi osoczowe stosujemy co 6-8 tygodni, zaleca się 3 zabiegi. Pierwsze efekty leczenia wypadania włosów, są zauważalne nie wcześniej niż po 8-12 tygodniach.
Nadpotliwość pach, dłoni i stóp
Nadpotliwość hiperhydrosisdotyczy najczęściej pach, dłoni i stóp. Dolegliwość ta jest wynikiem nadmiaru gruczołów potowych lub ich nadreaktywności. Bezpośrednią przyczyną nadmiernej potliwości jest zaburzenie funkcjonowania jednego z rodzajów gruczołów potowych ekrynowych lub apokrynowych. Człowiek posiada średnio 2-3 miliony gruczołów potowych, a na jeden cm kwadratowy powierzchni skóry przypada ich około 300. Ich funkcja termoregulacyjna jest kontrolowana przez współczulny układ nerwowy.
Gruczoły ekrynowe są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na dłoniach, na stopach i pod pachami. Właśnie z tego względu nadpotliwość rąk, nóg i pach są najczęstsze. Granicą cieplną, która odruchowo zwiększa wydzielanie potu jest temp. powyżej 31oC, jest to tzw. pocenie termoregulacyjne.
Gruczoły apokrynowe to drugi typ gruczołów potowych. Jest ich znacznie mniej. Nie pełnią funkcji termoregulacyjnej. Rozpoczynają swoją aktywność w okresie dojrzewania i są zależne od androgenów czyli męskich hormonów płciowych. Najwięcej ich zlokalizowanych jest w okolicy pach, pachwin, narządów płciowych, brodawek sutkowych.
Nadmierna potliwość jest wyzwalana przez :
- aktywność fizyczną
- działanie wysokiej temperatury
- stres, lęk lub inne silne emocje
Najczęstszą grupą pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza medycyny estetycznej, są pacjenci z tzw. poceniem emocjonalnym, gdzie pod wpływem silnych emocji dochodzi do nadprodukcji potu. Ten typ pocenia dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, może pojawić się już w okresie dzieciństwa. Istnieje kilka metod leczenia nadpotliwości – od stosowania odpowiednich kosmetyków, leków, do leczenia chirurgicznego.
Jedną z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie toksyny botulinowej. Zabieg polega na ostrzyknięciu pach, dłoni, czy stóp preparatem botulinowym. Jest skuteczny, z efektem utrzymującym się ok. 6 m-cy.
Inną metodą jest terapia HIDREX, opierająca się na procesie jonoforezy, dająca dobre efekty przy leczeniu nadpotliwości rąk i stóp, ale wymagająca regularności wizyt w gabinecie (min.10).
Hidrex
To urządzenie do terapii jonoforezą nadmiernej potliwości rąk i stóp. Obszary ciała poddane terapii są zanurzone w wanience wypełnionej wodą, przez którą przepływa prąd stały. Natężenie prądu jest zwiększane do momentu, kiedy pacjent zaczyna odczuwać jego działanie w postaci mrowienia. Działanie polega ograniczeniu wydzielania gruczołów potowych bez ich uszkadzania.
Przeciwwskazania:
- ostre stany zapalne skóry,
- nowotwory złośliwe i łagodne,
- gorączka, ciąża,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- zapalenie żył.
Zaleca się wykonanie 10 zabiegów 3 x w tygodniu, następnie dla podtrzymania terapii raz w m-cu.
Rumień i trądzik różowaty
Teleangiektazje to trwale rozszerzone drobne naczynka włosowate, które prześwitują przez naskórek w postaci „nitek” i w większej ilości tworzą rumień. Rozszerzone naczynka mogą się pojawić na każdym typie skóry, jednak szczególnie narażona jest skóra delikatna, cienka, wrażliwa. Charakterystyczne pajączki zazwyczaj pojawiają się w okolicy policzków, nosa i brody.
Naczynka rozszerzają się i tworzą nieestetyczny rumień pod wpływem wielu czynników:
- po wypiciu gorących napojów,
- po spożyciu alkoholu oraz pikantnych potraw,
- pod wpływem zmian temperatury,
- pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, wiatru, mrozu i promieni słonecznych,
- zdenerwowania.
Przed zabiegiem lekarz medycyny estetycznej ocenia, z jakimi zmianami zmaga się pacjent tzn. jak głęboko znajdują się naczynka, jaka jest ich ilość i średnica. Na tej podstawie dobiera odpowiednią metodę terapii. Może to być zabieg laserowy lub fala radiowa (elektroda igłowa). Należy pamiętać, że co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem laserowym nie można zażywać ziół i leków fotouczulających. Skóra nie może być opalona, a także musi upłynąć 1-2 tygodnie od ostatniego użycia samoopalacza. Usuwanie rozszerzonych naczynek na twarzy jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej, coraz więcej osób zmaga się z tzw. pajączkami i nawracającym rumieniem.
Zalecane zabiegi to:
- laseroterapie ( IPL i laser naczyniowy )
- fale radiowe, elektrokoagulacja
- skleroterapia ( zamykanie naczynek na nogach metodą iniekcyjną )
Trądzik różowaty
Kruchość i nadwrażliwość naczyń krwionośnych może prowadzić do powstania trądziku różowatego. Choroba pojawia się zazwyczaj pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, ma charakter przewlekły, zmiany skórne pojawiają się na twarzy (okolice nosa, policzków) i na dekolcie. Dolegliwość wiąże się z występowaniem łojotoku i zaczerwienieniem skóry pod wpływem zdenerwowania, ciepła i wielu innych czynników. Jest to choroba zapalna drobnych naczyń krwionośnych skóry z tendencją do zaburzeń naczyniowo – ruchowych. Występuje dość często u 10% społeczeństwa.
Trądzik różowaty występuje pod czterema postaciami, w zależności od stopnia nasilenia zmian:
- prerosacea – to stan początkowy, rumień pojawia się napadowo, brak jeszcze utrwalonych zmian naczyniowych
- postać rumieniowa – zmiany mają charakter rumieniowy, pojawiające się zaczerwienienie twarzy po czasie ustępuje, towarzyszy mu uczucie pieczenia. Leczenie rozpoczęte w tym stadium daje najlepsze rezultaty.
- postać grudkowo-krostkowa – ogniska rumieniowe utrzymują się trwale, pojawiają się dodatkowo rozszerzone naczynka krwionośne, w postaci „pajączków”. Cera uwrażliwia się, tworzą się na niej grudki i krostki. Jest problem z tolerancją kosmetyków i słońca ( promieni UV )
- postać przerosła – charakteryzuje się powstaniem dużych zapalnych grudek, rozrostem tkanek miękkich w postaci guzowatości, powiększeniem gruczołów łojowych. Nos staje się duży, przerosły i zaczerwieniony, kalafiorowaty. Występuje u płci męskiej jako rhinophynoma. Leczenie tej postaci jest możliwe przy zastosowaniu lasera CO2 i przynosi dość dobre rezultaty.
Najczęstsze przyczyny trądziku różowatego to:
- zaburzenia naczyniowo-ruchowe na tle zapalnym
- łojotok
- bodźce emocjonalne – stres
- schorzenia przewodu pokarmowego
- zaburzenia hormonalne
- nadkażenia nużeńcem ludzkim – Demodex folliculorum
- stosowanie sterydów miejscowo
- ekspozycja na ultrafiolet
W zależności od stanu ogólnego lub miejscowego w leczeniu trądziku różowatego stosuje się środki farmakologiczne ogólne lub miejscowe. W leczeniu miejscowym, trądzik różowaty można eliminować stosując preparaty zawierające metronidazol w stężeniu 0,5-2%. W zależności od typu cery preparaty takie używa się pod postacią kremu lub żelu. Lekarz może również przepisać maści z antybiotykami lub antybiotyki doustne. Pomocniczo zaleca się wykonanie zabiegu laserowego, którego celem będzie zmniejszenie rumienia i „uspokojenie” nadwrażliwej skóry.
Acnelan
To nie tylko piling, ale też nowoczesna metoda leczenia trądziku pospolitego w różnych jego postaciach. Terapia działa przeciwzapalnie, zmniejsza widoczność przebarwień i blizn potrądzikowych. Polega na złuszczeniu naskórka specjalnie skomponowanym kompleksem zawierającym kwas salicylowy, szikimowy i migdałowy. Acnelan zwalcza wszystkie przyczyny trądziku, działając antyseptycznie i przeciwbakteryjnie, oczyszcza pory i redukuje zaskórniki, reguluje prace gruczołów łojowych, zmniejszając produkcję sebum.
Zabieg rozpoczęty w gabinecie nałożeniem maski pilingującej wymaga uzupełniającej kuracji domowej kremem Acne One, mającym działanie keratolityczne, seboregulujące i przeciwbakteryjne. Rekomendowane są 3 zabiegi w odstępach 3-4 tygodniowych.
Jak przygotować się do zabiegu:
- w ciągu 2- 3 tygodni przed zabiegiem nie można stosować żadnych kuracji złuszczających (również tych delikatnych domowych), mikrodermabrazji, czy pilingu kawitacyjnego,
- na 2 tygodnie przed zabiegiem trzeba odstawić wszystkie maści i kremy z retinolem lub jego pochodnymi,
- tydzień przed zabiegiem nie powinno poddawać się żadnym drażniącym zabiegom typu depilacja, koloryzacja włosów,
- dobę przed zabiegiem mężczyźni nie powinni golić się,
- nie powinno korzystać się z żadnych form opalania skóry bezpośrednio przed zabiegiem.
Zalecenia pozabiegowe:
- 2 doby nie korzystamy z sauny, siłowni, basenu,
- do 2 tygodni po, nie wolno depilować skóry,
- zabiegi estetyczne dopiero mogą być stosowane miesiąc po złuszczeniu skóry,
- po zabiegu na skórę nakładamy krem gojąca-nawilżający , panowie muszą zachować ostrożność z goleniem twarzy.
Przeciwwskazania:
- ciąża i laktacja
- uczulenie na salicylany
- terapia retinoidami doustnymi i miejscowymi
- choroby autoimmunologiczne skóry
- opryszczka i inne infekcje skóry
- radioterapia
- niedawno przeprowadzone zabiegi dermatochirurgiczne
- tendencja do przerostu blizn i keloidów
Blizny i rozstępy
Podstawową przyczyną powstawania blizn są urazy. Powstają na podłożu mechanicznym (np. rany cięte), termicznym (blizny poparzeniowe) chemicznym (oparzenia chemiczne) oraz jako zejście głębokiego stanu zapalnego w obrębie skóry właściwej. Blizny stanowią defekt estetyczny. Powodują dyskomfort psychiczny, szczególnie gdy występują na twarzy.
Rozróżnia się trzy postacie blizn:
- zanikowe,
- przerostowe,
- keloidy
Przykładem najczęściej spotykanych blizn wśród pacjentów gabinetów estetycznych są blizny potrądzikowe, jako pozostałość po silnym trądziku pospolitym w młodości. To duży problem z zaakceptowaniem swojego wyglądu i przyczyna niskiej samooceny.
Blizny przerostowe charakteryzują się zbyt dużą masą włókien kolagenowych, układających się ponad powierzchnię skóry, ale zawsze w obrębie blizny.
Keloidy to forma guzowatych wybrzuszeń ponad powierzchnię skóry i poza obręb blizny. Jest to rodzaj nowotworu łagodnego, ale trudno poddającego się leczeniu. Podstawowa metoda terapii to ostrzykiwanie zmiany sterydami, mające na celu wywołanie zaniku wybujałego kolagenu.
Zalecanymi metodami w usuwaniu blizn są:
- plasma IQ
- mezoterapia igłowa z osoczem PRP
- komórki macierzyste CGF
- fibryna bogatopłytkowa iPRF
- laser frakcyjny CO2
- krioterapia
- sterydoterapia
Rozstępy
To ubytki w głębokich warstwach skóry, objawiające się w postaci nieestetycznych białych lub czerwonych prążków, występują niemal u 70% kobiet i 40% mężczyzn! Najczęściej występują na brzuchu, biuście, udach i pośladkach, a także na obręczy barkowej oraz plecach. Ubytki te powstają w wyniku uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny. Dzieje się tak wtedy, gdy skóra w krótkim czasie jest narażona na zbyt duże rozciągania, np. u kobiet w ciąży, osób z nadwagą, kulturystów, a także młodzieży w okresie bardzo szybkiego wzrostu. Inną przyczyną powstawania rozstępów są zaburzenia hormonalne (głównie w skutek nadmiernej produkcji kortyzolu i estrogenów). Najczęściej rozstępy powstają, gdy skumulują się obie te przyczyny. Skłonność do rozstępów jest niestety dziedziczna.
Wyrózniamy dwie fazy rozwoju rozstępów:
- faza zapalna – rozstępy czerwone tzw. „świeże” łatwiejsze do leczenia,
- faza zanikowa – rozstępy białe „stare”(podłużne prążki wyczuwalne przy dotyku), bardzo trudne do leczenia, jedyną skuteczną w miarę metodą, jest zabieg BIODERMOGENESI, którego dostępność, ze względu na wysoki koszt urządzenia, jest ograniczona.
Leczenie
- mezoterapia igłowa,
- atelokolagen,
- zabiegi osoczowe (PRP, CGF, iPRF),
- peelingi lekarskie,
- mikrodermobrazja,
- fale radiowe RF DIATHERMY LAVATRON,
- radiofrekwencja igłowa
- laser frakcyjny CO2.