zabiegi
Korekcja zmarszczek – botoks, wypełniacze
Korekcja zmarszczek
Ilość włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem, począwszy już od 25 r. ż. Zmarszczki, są naturalnym i pierwszym objawem starzenia się skóry. Warto pamiętać, że przyczyn powstawania zmarszczek i bruzd jest wiele – znajdują się wśród nich zarówno czynniki :
wewnętrzne:
- genetyczne i hormonalne
- intensywna mimika twarzy
jak i zewnętrzne:
- promieniowanie UV
- wolne rodniki
- palenie papierosów
Zmarszczki mogą być statyczne lub mimiczne, statyczne są widoczne w „spoczynku”, gdy nie ma mimiki, natomiast te drugie pojawiają się tylko przy ruchach twarzy i nieodłącznie łączą się z mięśniami mimicznymi. W zależności od rodzaju zmarszczek istnieją różne metody ich usuwania lub zmniejszenia ich widoczności.
Zmarszczki statyczne świadczą o bardziej zaawansowanym procesie starzenia się skóry, powstają dlatego, że skóra traci swoje podparcie w postaci szkieletu z włókien kolagenowych i elastynowych, staje się mniej jędrna i mniej sprężysta, powstają załamania i bruzdy.
Wśród metod korygujących zmarszczki statyczne czołowe miejsce zajmuje podstrzykiwanie ich preparatami z kwasem hialuronowym, o optymalnie dobranej gęstości. Przed wypełnieniem warto zrobić złuszczanie skóry, aby pozbyć się zalegających martwych komórek naskórka, co nie usunie zmarszczek, ale spowoduje ich wypłycenie. Zalecane zabiegi to peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, laser frakcyjny CO2 – powtarzane w serii.
Zastosowanie preparatów toksyny botulinowej
Jest najlepszą i niezawodną metodą korekcji zmarszczek mimicznych. Mechanizm działania botoksu polega na nieprzepuszczanie bodźców między nerwami, a mięśniami mimicznymi, przez co one nie pracują lub pracują znacznie mniej, a ponieważ mięśnie te mają zakończenie w skórze to zmarszczki mimiczne wypłycają się. Jeżeli nie przyhamujemy mięśni, to na bazie tych właśnie zmarszczek mimicznych pojawiają się w późniejszym wieku zmarszczki statyczne. Do najczęściej korygowanych obszarów mimicznych twarzy należy jej 1/3 górna część : zmarszczki poprzeczne na czole, zmarszczka lwia oraz kurze łapki. Po ostrzyknięciu botoksem uzyskujemy efekt relaksacji twarzy, która wydaje się być bardziej wypoczęta, świetlista i młodsza.
Botoks
Toksyna botulinowa typu A jest powszechnie zwana botoksem. Na polskim rynku obecnie mamy do dyspozycji 3 preparaty: BOTOX(VISTABEL), AZZALURE i BOCOUTURE. Różnią się one wielkością cząsteczki i promieniem rozchodzenia się w tkance. Efekty działania są bardzo podobne.
Botoks jest zabiegiem o wysokim profilu bezpieczeństwa i korzystnym działaniu przeciwzmarszczkowym. Zabieg polega na wstrzyknięciu niewielkiej dawki toksyny botulinowej do określonych miejsc na twarzy, w wyniku czego ulegają likwidacji lub spłyceniu zmarszczki mimiczne,związane z pracą mięsni ,których włókienka mają zakończenie w skórze. Uzyskuje się efekt pięknego zrelaksowania i odmłodzenia twarzy.
Medycyna estetyczna bez botoksu praktycznie nie istnieje.
Często ten zabieg jest postrzegany jako niebezpieczny z racji substancji czynnej ,która jest toksyną jak już wskazuje sama nazwa. Zupełnie niepotrzebnie. Jest to błędne podejście, gdyż dawki kosmetyczne są bardzo małe np.w korekcji lwiej zmarszczki stosujemy 9-12 jednostek, kurzych łapek 18-24j, gdy tymczasem w neurologii stosuje się na jednym zabiegu dawki rzędu 300, 400j czy nawet większe i to u dzieci także. Powikłania po zabiegu botoksowym zdarzają się bardzo rzadko i są odwracalne, trwają zazwyczaj kilka tygodni.
Zastosowanie botoksu
Botoks można stosować u młodych osób jako profilaktykę np.lwiej zmarszczki. Zgłaszaja się osoby 18-20 letnie z bardzo głęboką już bruzdą, która genetycznie jest związana u nich z bardzo silnym i dużym mięśniem marszczącym brwi, mówią „tak było u mamy, taty, babci…”
Botox stosuje się często w stomatologii a także w poważnych chorobach z zakresu neurologii, okulistyki, urologii, proktologii, gastrologii. Istnieją prace naukowe ,mówiące o bardzo dobrym efekcie w leczeniu trądziku, blizn przerosto-wych, w migrenie przewlekłej – tutaj nawet preparat Botox ma zarejestrowane to wskazanie. Toksyna botulinowa świetnie sprawdza się w leczeniu nadpotliwości pach, dłoni i stóp.
Wskazania do zastosowania botoksu w medycynie estetycznej to:
- „kurze łapki”
- zmarszczka między brwiami (lwia zmarszczka)
- zmarszczki poprzeczne czoła
- tzw.,,zmarszczki królicze” na nosie
- zmarszczka poprzeczna na nosie
- uniesienie opadającego koniuszka nosa
- tzw.,brukowana broda”
- obniżenie unoszącej się brody
- tzw. „gummy smile” – czyli uśmiech dziąsłowy
- tzw. „zmarszczki palacza” nad górną wargą
- podniesienie opadających powiek
- uniesienie kącików ust
- złagodzenie bruzd na szyi i dekolcie
- wyszczuplenie twarzy
- mezobotoks –zabieg z bardzo niewielką ilością botuliny wymieszanej z preparatem do mezoterapii,mający na celu delikatne rozluźnienie drobnych zmarszczek.
Czas utrzymywania się efektów to najczęściej 3 m-ce,a w okolicy kurzych łapek może być krótszy. Isnieje bardzo niewielka grupa osób, u których efekt jest dłuższy ok.6 m-cy. Trudno powiedzieć dlaczego tak się dzieje. Powrót czynności mięśni to czysta fizjologia,samoczynnie dochodzi do odbudowania się połączeń między nerwem a mięśniem.
O utrzymywaniu się efektu botoksu przez ok. 6 mcy raczej możemy mówić w przypadku leczenia nadpotliwości, bruksizmu i migreny przewlekłej. Chociaż i tutaj, tak jak w całej medycynie nie ma nic na 100 procent.
Wypełniacze skórne
Proces starzenia się i aktywność mimiczna prowadzą do zmian jakości skóry i pojawienia się zmarszczek, utraty konturu i objętości tkanek twarzy. Stosowanie wypełniaczy to obecnie podstawowy zabieg przeciwstarzeniowy i bardzo poprawiający wygląd.
Wypełniacze są w formie elastycznego żelu,który jest wstrzykiwany przez lekarza do skóry właściwej, bezpośrednio pod zmarszczki lub w fałdy skórne. Najbardziej popularne są te na bazie kwasu hialuronowego,produkowanego w specjalnych warunkach w hodowlach bakteryjnych.
Obecnie powinno stosować się tylko wypełniacze biodegradowalne czyli rozpuszczalne, przez co się są lepiej przyswajalne przez tkanki i bezpieczniejsze dla pacjenta.
Kwas hialuronowy występuje w formie nieusieciowanej lub usieciowanej.
Ten pierwszy utrzymuje się w tkance krótko, do kilku tygodni i wykorzystywany jest w mezoterapii do nawilżania skóry (1 cząsteczka wiąże do 1000 cząsteczek wody). Hialuron usieciowany to inny produkt, nie nawilża a wypełnia ubytki, jest gęstym żelem o przedłużonej trwałości, co z kolei przekłada się na długość efektu zabiegowego do 8-18 miesięcy. Jednakże u niektórych osób efekt może być krótszy, jest to zależne od aktywności naszej wewnętrznej hialuronidazy, która jest enzymem rozkładającym kwas hialuronowy.
Na rynku istnieje obecnie ok. 200 preparatów kwasu hialuronowego, to bardzo dużo i zbyt dużo, zdarzają się niestety takie o niskiej jakości i mniej bezpieczne, niska, okazyjna cena zabiegu zawsze powinna wzbudzić naszą czujność.
W Medestetic Clinic stosowane są wyłącznie kwasy z górnej półki, wysoko oczyszczone, przebadane klinicznie i o udowodnionym szerokim spektrum bezpieczeństwa i skuteczności, preparaty wypróbowane przez kilkanaście lat przez doświadczonego lekarza.
Ze względów bezpieczeństwa zabiegi wypełniające powinny być wykonywane tylko przez uprawnionego lekarza.
WSKAZANIA do wypełniaczy to:
- zmarszczki twarzy i szyi,
- bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetki z opadającym kącikiem ust,
- utrata objętości w obrębie twarzy, dłoni,
- zaburzony kontur twarzy: skronie, kości jarzmowe, żuchwa, broda,
- korekcja ust i nosa.
PRZECIWWSKAZANIA do zabiegu:
- infekcje i inne choroby skóry w obszarze zabiegu,
- alergia na składniki wypełniacza,
- ciąża i laktacja,
- skłonność do bliznowców i blizn przerostowych,
- aktywna choroba nowotworowa,
- aktywna choroba autoimmunologiczna,
- obecność w skórze wypełniaczy trwałych np. Aquamid,
- nierealne oczekiwania pacjenta co do poprawy wyglądu.
MOŻLIWE DZIAŁANIA UBOCZNE:
- obrzęk,rumień ,krwiaki w obszarze iniekcji,
- infekcja bakteryjna w miejscu iniekcji bądź opryszczka w ok. ust,
- guzy zapalne, ziarniniaki typu wokół ciała obcego jako wyraz reakcji tkankowej,
- nierówności i guzki z kw.hialuronowego,
- martwica skóry,
- sinawe zabarwienie skóry jako wyraz tzw. efektu Tyndalla,
- nadwrażliwość lub niedowrażliwość skóry w obszarze iniekcji,
- blizny przerostowe, bliznowce,
- opisywane są też w literaturze bardzo rzadkie przypadki udaru i ślepoty.
Dlatego tak ważne jest aby zabieg nie był wykonywany przez osoby nieuprawnione,a więc wszystkie z wyjątkiem lekarzy,bo tylko lekarz legalnie może to robić i potrafi leczyć powikłania,które mają prawo zdarzyć się,tak jak to bywa w medycynie.
Kwas hialuronowy to wspaniałe,odmładzające narzędzie w rękach rozsądnego lekarza,stosowany mądrze i z umiarem przyniesie wiele satysfakcji pacjentce na długie lata,dając radość z młodszego wyglądu , skorygowanego delikatnie i naturalnie.
W Medestetic Clinic stawiamy na „natural look’’.