zabiegi
Wolumetria i owal twarzy
Wolumetria- policzki, skronie, żuchwa, broda
Na czym polega wolumetria i co dzieje się z naszą twarzą w miarę upływu czasu?
Z wiekiem nasilają się procesy zanikowe w obrębie kości twarzy i mięśni, więzadła podtrzymujące skórę osłabiają się. Tkanka podskórna wraz z wiotczejącą skórą traci swoje naturalne podparcie i zgodnie z grawitacją opada. Dodatkowo powstają ubytki objętości w obrębie kości policzkowych i skroni, co wszystko razem daje zaburzenie konturu twarzy, widoczne min. na linii żuchwy w postaci tzw. chomików, twarz z trójkątnej (młodszej) zmienia się w lekko kwadratową (starszą).
Medycyna estetyczna proponuje zabiegi wolumetryczne, mające na celu odbudowę objętości twarzy, zwłaszcza w okolicy kości policzkowych, doliny łez i zapadniętych skroni, co poprawia owal i proporcje twarzy. Zmienia się gra światła na powierzchni skóry tzn. znikają postarzające cienie a twarz jest rozświetlona i sprawia wrażenie młodszej.
Wolumetrię można stosować tak u młodszych, jak i u starszych osób, w zależności od nasilenia problemu. Zalecane metody leczenia to uzupełnienie ubytków preparatami kwasu hialuronowego, charakteryzującymi się szczególnymi właściwościami: dużą gęstością, lepkością i dłuższym okresem utrzymywania się w tkankach. To preparaty typu VOLUMA.
Zabieg VOLUMA koncentruje się na rekonstrukcji braku objętości tkanek, umożliwia modelowanie owalu twarzy oraz daje możliwość odtworzenia dawnych rysów. W rezultacie następuje poprawa kształtu twarzy z jednoczesnym wzrostem napięcia skóry i wygładzenia płytszych zmarszczek. VOLUMA pozwala odpowiednio wymodelować policzki i podbródek, wypełnić zagłębienia w okolicach skroni, uwydatnić kości policzkowe, podkreślić linię żuchwy i poprawić wygląd bródki.
Okres utrzymywania się preparatów wolumetrycznych to zazwyczaj 1,5 roku, ale to też bywa osobnicze-gdy mamy bardzo aktywny własny enzym rozkładający kwas hialuronowy to efekt będzie krótszy. To dotyczy wszystkich kwasów hialuronowych, nie tylko tych najmocniejszych. Zdarzaja się osoby, które mają z tym duży problem i krótko cieszą się efektami odmłodzenia, zabiegi muszą wykonywać wtedy częściej.
Nici z haczykami, tzw. lifting bezoperacyjny
Zbudowane są z polidioksanonu PDO, kwasu polimlekowego PLLA ( z dodatkami polikaprolaktonu lub kwasu glikolowego). Cechą charakterystyczną tych nici jest występowanie haczyków, które mają na celu podnieść opadające tkanki twarzy. Haczyki mają różny kształt i w zależności od tego, a także grubości samej nici, uzyskuje się różny efekt. Mogą występować jako nacięcia nici – nić typu Barb (efekt delikatniejszy) lub mogą być wtopione w nić – typ Anchor (efekt mocniejszy), także występuje jako kapturki zawieszone na nici, tak zbudowane są nici Silhouette. Haczyki mogą być skierowane w jedną stronę, mogą być dwukierunkowe, a także skierowane w kilka różnych stron.
Nici z haczykami to bardzo dobre narzędzie w ręku lekarza estetyka, jest to najskuteczniejsza metoda uniesienia tkanki w procedurze niechirurgicznej tzw. lifting bez skalpela. Problem opadania tkanek tzw. efekt grawitacyjny jest bardzo powszechny, to jedna z częstszych przyczyn wizyt w gabinetach medycyny estetycznej.
Wskazania do implantacji nici z haczykami:
- zaburzenia linii żuchwy w postaci tzw. „chomiczków”
- głębokie marionetki i opadające kąciki ust
- głębokie bruzdy nosowo-wargowe spowodowane zbyt dużym nawisem skóry policzków
- opadające policzki
- opadanie czoła i brwi
- opadający (zwisający) podbródek
- asymetria twarzy spowodowana porażeniem nerwu twarzowego
Zabieg podwieszający z nićmi nie nadaje się niestety dla każdej skóry. Istnieje kilka przeciwwskazań do tego rodzaju terapii, a mianowicie:
- stan zdrowia tzn. choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, niewyrównana cukrzyca
- okres ciąży i karmienia
- stan skóry tzn. skóra cienka z bardzo małą ilością tkanki podskórnej (tłuszczowej), skóra bardzo wiotka i rozciągnięta (wtedy jedyną metodą liftingu jest korekcja chirurgiczna)
- tendencja do blizn przerostowych lub keloidów
- ciężkie alergie
- choroby psychiczne
Bezoperacyjny lifting skóry z nićmi, to nie tylko podwieszenie tkanek, poprawa proporcji i owalu twarzy, a także odmłodzenie skóry, gdyż wszystkie nici z haczykami mają także silne właściwości stymulujące skórę do produkcji kolagenu, dając poprawę jej jakości.
W gabinecie Medestetic Clinic stosujemy trzy rodzaje nici z haczykami, różniące się budową i metodą implantacji : nici typu Barb, Anchor, Silhouette, Aptos.
Najbardziej znane, najdłużej stosowane na świecie, bo od 25 lat są nici Aptos. Zostały stworzone i nadal są cały czas udoskonalane przez dr Marlena Sulamanidze, chirurga plastyka z Gruzji. Nici Aptos mają największą ilość badań klinicznych czyli są, najbardziej przebadane, co generuje ich profil bezpieczeństwa, a także wysoką skuteczność jako metody niechirurgicznego liftingu twarzy.
Jak wygląda zabieg?
Zwykle potrzebna jest wizyta konsultacyjna, na której lekarz ocenia skórę pacjenta i kwalifikuje do zabiegu uwzględniając stan zdrowia. Przed zabiegiem skóra jest znieczulona metodą nasiękową. Następnie w warunkach obłożenia sterylnego są zakładane nici do tkanki podskórnej w ilości zależnej od stanu skóry, zgodnie z zasadą : im więcej tym lepszy efekt zabiegu.
Po zabiegu skóra jest pofałdowana, obrzęknięta, z nierównościami i krwiakami, tkliwa. Okres rekonwalescencji to układanie się skóry na wprowadzonej nici i wyrównanie jej powierzchni, znikanie obrzęku i wchłanianie się krwiaka – zazwyczaj trwa to 7-14 dni. Stan skóry poprawia się stopniowo, z dnia na dzień. Generalnie obowiązuje zasada: im większe opadanie skóry, im jest jej więcej do podwieszenia, tym gojenie trwa dłużej. Pacjent jest zobowiązany do przestrzegania szeregu zaleceń pozabiegowych, co jest szalenie ważne dla uzyskania jak najlepszego efektu.
Najważniejsze z nich to przez okres 3 tyg. po zbiegu:
- nie planuje się wizyt u stomatologa
- zakaz masowania twarzy
- ograniczenie mimiki twarzy
- wszelkie czynności higieniczne typu demakijaż, kremowanie się, wycieranie twarzy – trzeba wykonywać w kierunku do góry i bardzo delikatnie ( przez okres 3 m-cy )