zabiegi
Blizny i rozstępy

Blizny i rozstępy
Podstawową przyczyną powstawania blizn są urazy. Powstają na podłożu mechanicznym (np. rany cięte), termicznym (blizny poparzeniowe) chemicznym (oparzenia chemiczne) oraz jako zejście głębokiego stanu zapalnego w obrębie skóry właściwej. Blizny stanowią defekt estetyczny. Powodują dyskomfort psychiczny, szczególnie gdy występują na twarzy.
Rozróżnia się trzy postacie blizn:
- zanikowe,
- przerostowe,
- keloidy
Przykładem najczęściej spotykanych blizn wśród pacjentów gabinetów estetycznych są blizny potrądzikowe, jako pozostałość po silnym trądziku pospolitym w młodości. To duży problem z zaakceptowaniem swojego wyglądu i przyczyna niskiej samooceny.
Blizny przerostowe charakteryzują się zbyt dużą masą włókien kolagenowych, układających się ponad powierzchnię skóry, ale zawsze w obrębie blizny.
Keloidy to forma guzowatych wybrzuszeń ponad powierzchnię skóry i poza obręb blizny. Jest to rodzaj nowotworu łagodnego, ale trudno poddającego się leczeniu. Podstawowa metoda terapii to ostrzykiwanie zmiany sterydami, mające na celu wywołanie zaniku wybujałego kolagenu.
Zalecanymi metodami w usuwaniu blizn są:
- plasma IQ
- mezoterapia igłowa z osoczem PRP
- komórki macierzyste CGF
- fibryna bogatopłytkowa iPRF
- laser frakcyjny CO2
- krioterapia
- sterydoterapia
Rozstępy
To ubytki w głębokich warstwach skóry, objawiające się w postaci nieestetycznych białych lub czerwonych prążków, występują niemal u 70% kobiet i 40% mężczyzn! Najczęściej występują na brzuchu, biuście, udach i pośladkach, a także na obręczy barkowej oraz plecach. Ubytki te powstają w wyniku uszkodzenia włókien kolagenu i elastyny. Dzieje się tak wtedy, gdy skóra w krótkim czasie jest narażona na zbyt duże rozciągania, np. u kobiet w ciąży, osób z nadwagą, kulturystów, a także młodzieży w okresie bardzo szybkiego wzrostu. Inną przyczyną powstawania rozstępów są zaburzenia hormonalne (głównie w skutek nadmiernej produkcji kortyzolu i estrogenów). Najczęściej rozstępy powstają, gdy skumulują się obie te przyczyny. Skłonność do rozstępów jest niestety dziedziczna.

Wyrózniamy dwie fazy rozwoju rozstępów:
- faza zapalna – rozstępy czerwone tzw. „świeże” łatwiejsze do leczenia,
- faza zanikowa – rozstępy białe „stare”(podłużne prążki wyczuwalne przy dotyku), bardzo trudne do leczenia, jedyną skuteczną w miarę metodą, jest zabieg BIODERMOGENESI, którego dostępność, ze względu na wysoki koszt urządzenia, jest ograniczona.
Leczenie
- mezoterapia igłowa,
- atelokolagen,
- zabiegi osoczowe (PRP, CGF, iPRF),
- peelingi lekarskie,
- mikrodermobrazja,
- fale radiowe RF DIATHERMY LAVATRON,
- radiofrekwencja igłowa
- laser frakcyjny CO2.