blog

Usta też się starzeją

Usta też się starzeją

Usta, to oprócz oczu, najważniejszy element twarzy. Spoglądamy na nie gdy na kogoś patrzymy. Potrafią być ozdobą ale podobnie jak cała twarz usta również poddają się upływowi czasu. O tym jak temu zapobiec rozmawiamy z dr Violettą Grącką-Chrzanowską, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej.

Pani doktor, co powoduje, że nasze usta też się starzeją?

Zmiana objętości ust zachodzi na skutek zaniku czerwieni wargowej. Usta stają się mniejsze, wiotkie i pomarszczone co szczególnie jest widoczne u osób, które mają małe i wąskie usta. Rozmywa się także ich kontur. Szczególnie jest to widoczne u osób, które często miały infekcję wirusową – opryszczkę zostawiającą trwały ślad.

Co ma na to wpływ?

Ogromne znaczenie ma zgryz, ponieważ to szkielet kostny i zęby stanowią podparcie dla warg. Z wiekiem resorbują się nam kości, także w obrębie czaszki dochodzi do zmniejszenia masy kostnej. Zmienia się szczęka i żuchwa, która ma tendencję do cofania się. Na skutek tego widoczne są zmiany w zgryzie, twarz ulega zaburzeniom proporcji, co prowadzi do niekorzystnej zmiany profilu.

lekarz sprawdza usta pacjentki przed zabiegiempowiekszania ust
kobieta ma zabieg powiekszania ust kwasem hialuronowym

W przypadku ust, na co powinien zwrócić uwagę lekarz, kiedy przyjdziemy do niego na zabieg?

Podczas wizyty nie tylko poprawiamy fałdy nosowo-wargowe i marionetki, ale także obowiązkowo korygujemy usta. Nie chodzi tutaj wyłącznie o ich powiększenie. Każda rekonstrukcja powoduje, że będą trochę naturalnie większe, ale przecież kiedyś takie właśnie były.

Zabieg korekcji ust jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych w gabinetach lekarskich.

Zmarszczki nad wargą górną zwane zmarszczkami palacza, albo kodem kreskowym są częstym powodem wizyty u lekarza medycyny estetycznej. Występują nie tylko u osób palących papierosy, związane są także ze starzeniem się mięśnia okrężnego ust i pojawią się u każdego wcześniej czy później. Jednakże powodów dla których można poddać się korekcji ust jest kilka. U młodych osób to najczęściej powiększanie tego co stworzyła natura, u starszych to odbudowa, u jeszcze innych wyrównanie asymetrii.

Jakie metody są najlepsze w temacie odmładzania ust a czego unikać?

Podstawowa i najbezpieczniejsza metoda to implantacja kwasu hialuronowego. Jednak pod warunkiem, że jest wykonywana przez lekarza i w profesjonalnym gabinecie. Na rynku mamy obecnie ok. 300 preparatów kwasu, różnej jakości. Należy wybrać tylko te o najwyższej jakości i przebadane. Dobry efekt bardzo naturalnej korekcji uzyskać można wypełniaczem TEOSYAL Kiss szwajcarskiej firmy TEOXANE. Natomiast absolutnie unikamy wypełniaczy permanentnych, a więc trwałych, które zostaną w ustach na zawsze. po kilku latach da się zaobserwować coraz więcej powikłań z nimi związanych. Osoby, które zrobiły sobie taki zabieg muszą zawsze informować o tym lekarza, ponieważ nie można już nic w takie usta więcej wstrzykiwać.