blog

Owal twarzy

Owal twarzy

Z wiekiem nasza twarz traci na jędrności, świeżości, staje się mniej nawilżona, a co za co tym idzie traci swój naturalny kształt. O ile ciało można utrzymać długo w formie dzięki diecie i ćwiczeniom fizycznym to z twarzą sprawa już nie jest taka prosta. Medycyna estetyczna jednak idzie nam z pomocą proponując zabiegi, dzięki którym nasze odbicie w lustrze nadal będzie młode i promienne.

O tym w jaki sposób można to uzyskać rozmawiamy z doktor Violettą Grącka-Chrzanowską, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej. Starzenie się twarzy to nie tylko sucha i wiotka skóra, ale także i może przede wszystkim utrata objętości tkanki podskórnej (tłuszczowej). Nawet gdy ujędrnimy skórę, a nie odbudujemy kształtu twarzy, nie uzyskamy efektu odmłodzenia.

Dlaczego tak się dzieje?

Z wiekiem dochodzi do stopniowego zaniku rusztowania kostnego i mięśni oraz tkanki tłuszczowej, która dodatkowo wraz z rozciągniętą skórą przemieszcza się ku dołowi twarzy dając tzw. efekt grawitacyjny, zmienia się kształt i proporcje twarzy. Młodzieńczy trójkąt piękna to twarz szersza u góry i wąska na dole (trójkąt odwrócony). Twarz starzejąca się to już typowy trójkąt, czyli szeroko na dole i zbyt wąsko w górnej części, pojawia się „ciężki wygląd” i zaburzenia owalu.

Na czym polega utrata owalu?

Na zmianie kształtu twarzy z bardziej trójkątnego na kwadratowy, na pojawieniu się ubytków objętości (brak krągłości), zaznaczają się zagłębienia, bruzdy, przez co inaczej odbija się światło i widoczne są cienie na twarzy, dając zmęczony wygląd. Idąc od góry przede wszystkim zauważa się zapadanie skroni, spłaszczenie w okolicy kości jarzmowych i opadnięcie policzków w postaci bardzo nielubianych przez pacjentki chomików.

Pojawienie się chomików to z kolei zaburzenie linii żuchwy i utrata trójkątnego, czyli pożądanego kształtu twarzy. Dodać jeszcze trzeba zmiany w obrębie doliny łez, fałdów nosowo-wargowych, marionetek i w okolicy bródki.

Powrót do naturalności?

Tak, współczesne tendencje w medycynie estetycznej związane są z koncepcją zwaną „natural look”. Wedle tego trendu twarz i cechy szczególne danej osoby mają pozostać takie same, a celem zabiegów jest przede wszystkim jej odświeżenie i nadanie jej cech twarzy wypoczętej. Nie przerabiamy twarzy na inną, to błąd w sztuce i dowód na złe pojmowanie celów medycyny estetycznej.

piekna kobieta nawilza twarz kremem
kobieta ze zdrowa skora- przygotowanie do zabiegu

Jak można to skorygować?

Owal twarzy odbudowuje się metodą wolumetrii przy użyciu przede wszystkim wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego np. wypełniaczami szwajcarskiej firmy TEOXANE, specjalnie przeznaczonymi do wolumetrii: TEOSYAL Ultra Deep oraz TEOSYAL Ultimate.

Preparaty wolumetryczne są specjalnie usieciowane i są gęstsze niż klasyczne wypełniacze, implantuje się je głęboko aby maksymalnie unieść tkanki. Wypełnia się doły skroniowe, powiększa policzki, konturuje się linię żuchwy. Do korekcji chomików stosuje się nici liftingujące, uzyskując bardzo dobre efekty. Wypełniając bruzdy i inne zagłębienia na twarzy uzyskujemy „światło” na twarzy, a więc jej rozświetlenie i odmłodzenie.

Podsumowując : jakie cechy ma młoda i atrakcyjna twarz?

Kształt bardziej trójkątny, ma regularne rysy tzn. zachowane są proporcje. Jest raczej pełna, okrągła. Okrągła twarze są bardziej młodzieńcze niż pociągłe. Także symetryczne są bardziej atrakcyjne, chociaż tak naprawdę nie spotyka się symetrycznych twarzy każdy ma trochę asymetrii i to one też dodają nam charakteru. Także twarz rozświetlona to młodszy i zdrowszy wygląd. Inne istotne cechy atrakcyjnej twarzy to niewielki nos, wydatne usta i duże oczy.