blog

Naturalny wygląd

Natural look – naturalny wygląd

Medycyna estetyczna gości na polskim rynku od prawie 20 lat. Rozwija się dynamicznie, przechodziła przez różne etapy. O tym, co aktualnie jest modne i wskazane w medycynie estetycznej rozmawiamy z dr Violettą Grącką-Chrzanowską, certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej.

W jakim momencie aktualnie znajduje się medycyna estetyczna?

Jesteśmy po erze przepompowanych kwasem hialuronowym i usztywnionych botoksem twarzy, wielkich groteskowych ust i nienaturalnych policzków. Doskonale wiemy, że np. nie wolno stosować wypełniaczy permanentnych typu Aquamid. Mamy dziś wiele pacjentek z tymi „implantami”, które nie mogą poddawać się żadnym zabiegom, w obszarze w którym się ten produkt znajduje.

Co ma na to wpływ?

Ogromne znaczenie ma zgryz, ponieważ to szkielet kostny i zęby stanowią podparcie dla warg. Z wiekiem resorbują się nam kości, także w obrębie czaszki dochodzi do zmniejszenia masy kostnej. Zmienia się szczęka i żuchwa, która ma tendencję do cofania się. Na skutek tego widoczne są zmiany w zgryzie, twarz ulega zaburzeniom proporcji, co prowadzi do niekorzystnej zmiany profilu.

Powrót do naturalności?

Tak, współczesne tendencje w medycynie estetycznej związane są z koncepcją zwaną „natural look”. Wedle tego trendu twarz i cechy szczególne danej osoby mają pozostać takie same, a celem zabiegów jest przede wszystkim jej odświeżenie i nadanie jej cech twarzy wypoczętej. Nie przerabiamy twarzy na inną, to błąd w sztuce i dowód na złe pojmowanie celów medycyny estetycznej.

kobieta z naturalnym wygladem i zdrowa skora
kobieta ma zabieg powiekszania ust kwasem hialuronowym

Jak uzyskanie naturalnego efektu wygląda w praktyce?

Istotą idei „natural look” jest, aby wygląd pacjentki w pełni harmonizował z jej wiekiem, natomiast proces odmładzania jej twarzy odbywał się etapami.To eliminuje efekt niepożądanych gwałtownych zmian w wyglądzie. Pomocne są w tym względzie preparaty kwasu hialuronowego podawane przy pomocy metody „soft filling” w połączeniu z iniekcjami toksyny botulinowej w ilościach umiarkowanych.

Jakie preparaty pozwlają uzyskać taki efekt?

Preparaty wypełniające, które są bardziej plastyczne, lepiej układają się w tkankach, szczególnie w obszarach tzw. ruchomych. Są to preparaty do iniekcji Teosyal® RHA, które oprócz poprawy estetyki twarzy, są niewyczuwalne w skórze

Jak przekonać pacjentów, że przesada w poprawianiu wyglądu działa na ich niekorzyść?

Należy uświadamiać pacjentów, że wszelkie zabiegi iniekcyjne oraz np. peelingi medyczne, mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarza medycyny estetycznej, mającego doświadczenie w pracy.